STRONA STARTOWA O PRZEDSZKOLU GALERIA KĄCIK RODZICA KONTAKT
KĄCIK RODZICA - Warto wiedzieć
Zapraszamy do zapoznania się z artykułami:

Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska Z dzieckiem w świat wartości

To jest ważna książka dla mądrych i wrażliwych rodziców i wychowawców, którym leży na sercu wychowanie dzieci na mądrych i wartościowych ludzi. Daje im nie tylko wskazówki, ale przede wszystkim wskazuje drogę do postępowania i organizowania kontaktów z dzieckiem, opartych na wartościach.

Oto opinie autorytetów na temat książki:
Siłą tek książki jest jej praktyczny charakter. Autorki odwołując się do konkretnych doświadczeń oraz zmuszając do refleksji, pomagają rodzicom i wychowawcom nie tylko wprowadzać dzieci w świat wartości moralnej i uczuciowej, lecz także uczyć je podejmowania właściwych decyzji.
Tadeusz Gadacz - filozof, wicedyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN

Ten wspaniały poradnik dla rodziców nie tylko przypomina nam o tym, jak ważne są wartości i jak łatwo się bez nich pogubić, ale też pokazuje, jak sprawić, by wartości były żywe, praktykowane i dawały nam mocną podstawę do rozwoju i życia w zgodzie z nimi.
Elżbieta Nerwińska - dyrektor Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej

Wielkie wyrazy uznania należą się Autorkom za tę książkę, gdyż jest ona niezbędnym elementarzem postępowania z dziećmi. Jeśli dziecko w pierwszych latach życia nie przyswoi sobie, co znaczy: szacunek dla innych, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga i sprawiedliwość, to nie będzie w stanie w dorosłym życiu na tych wartościach opierać swojego postępowania.
Prof. Dr hab. Andrzej Zoll, prawnik

Wśród dziesiątek najróżniejszych poradników, książka I. Koźmińskiej i E. Olszewskiej "Z dzieckiem w świat wartości", jest prawdziwą perełką, do której należy sięgać jako rodzic i jako nauczyciel. A co również ważne, jest to książka polska, a więc odpowiadająca naszej rzeczywistości i mentalności.

Książka podzielona jest na dwie części:
  • Część I - daje odpowiedź na pytanie: Dlaczego trzeba i jak można uczyć wartości?.
  • Część II - Podróż ku wartościom- proponuje program nauczania dwunastu uniwersalnych wartości moralnych. Są to:
    1. Szacunek
    2. Uczciwość
    3. Odpowiedzialność
    4. Odwaga
    5. Samodyscyplina
    6. Pokojowość
    7. Sprawiedliwość
    8. Szczęście, optymizm, humor
    9. Przyjaźń i miłość
    10. Solidarność
    11. Piękno
    12. Mądrość
Autorki proponują także wiele ćwiczeń, które pozwolą dzieciom zarówno młodszym, jak i starszym nie tylko lepiej zrozumieć, ale także "przeżyć" daną wartość.

Proponowane w książce tematy do dyskusji i rozważań oraz ćwiczenia, zadania i zabawy przygotowane są dla dzieci od lat trzech do osiemnastu. Poszczególne partie materiału dla konkretnych grup wiekowych są oznaczone piktogramami: ćwiczenia dla dzieci starszych, ćwiczenia dla dzieci w każdym wieku.

Autorki napisały książkę Z dzieckiem w świat wartości dla tych wszystkich, którzy zdecydują się na wprowadzenie nauczania wartości w swoim domu, przedszkolu i szkole. Coraz więcej rodziców czuje się zagubionych i niekompetentnych w zderzeniu z wyzwaniami współczesnego świata, a nawet przerażonych, gdy obserwują środowisko przedszkolne, a potem szkolne swoich dzieci. Rzeczywiście coraz trudniej jest być dobrym rodzicem. Ale przede wszystkim coraz trudniej jest być dzieckiem! Spójrzmy na to właśnie z jego - Dziecka perspektywy. Najczęściej ma w domu do czynienia z Bardzo Zajętymi i Zestresowanymi Dorosłymi, a gdy tylko zrobi krok na zewnątrz lub po prostu włączy telewizor, atakuje je Groźny Świat. W tej książce autorki postanowiły opisać i oswoić te dwa ważne dla dziecka żywioły: rodzicielski i kulturowy. Uświadamiając rodzicom potrzeby dzieci i zagrożenia, jakie stwarza dla ich rozwoju dzisiejsza cywilizacja, chciały przywrócić dzieciom to, co im się należy - spokojne dzieciństwo.
Dziś, kiedy słyszy się tyle na temat kryzysu wartości, problemów z dziećmi i młodzieżą, przemocy, taka książka jest jakby światełkiem w tunelu - co robić, by nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych.

Nauczanie wartości to najważniejsza rzecz, jaką możemy zrobić dla szczęścia naszego dziecka.

Linda i Richard Eyre

Drodzy Rodzice!
Sięgnijcie po proponowaną lekturę Z dzieckiem w świat wartości.
Spróbujcie wprowadzić świadome nauczanie wartości w waszych domach.
Przyłączcie się do współtworzenia "archipelagu wartości" tak, aby wszystkie dzieci w grupie przedszkolnej, klasie szkolnej miały szansę na naukę moralnych wyborów.

Opracowała: mgr Małgorzata Kiełczykowska